Z pierwszymi dniami wiosny do Gabinetu trafiają psy zaatakowane przez kleszcze. Każdy opiekun psa czy kota powinien mieć świadomość, że są one groźniejsze niż mogłoby się wydawać. A to dlatego, że mogą przenosić wiele niebezpiecznych dla zwierzęcia czy człowieka chorób, m.in. anaplazmozę, babeszjozę czy erlichiozę.
Pierwsze ich objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach, a w związku z tym ich zdiagnozowanie, a następnie leczenie jest bardzo trudne, długotrwałe i kosztowne. CHOROBY ODKLESZCZOWE Choroby odkleszczowe to :
➡️ Babeszjoza Objawy:
❌️ Apatia
❌️Biegunka
❌️Ciemny mocz
❌️Gorączka
❌️Blade lub żółte błony śluzowe
❌️Odwodnienie Często uszkadza wątrobę i nerki, powoduje anemię i małopłytkowość ❗️ ➡️ Erlichioza Objawy:
❌️ Pies nie ma apetytu ani nie pije wody ❌️ Gorączka ❌️ Zaburzenie krzepnięcia ❌️ Blade błony śluzowe
❌️ Krwawienia
❌️Zaburzona koordynacja ruchowa ➡️ Anaplazmoza
❌️ Apatia
❌️Gorączka
❌️Kaszel
❌️Blade błony śluzowe
❌️ Bóle mięśni
❌️ Zaburzona krzepliwość krwi
Jeden mały kleszcz może przekazać naszemu ukochanemu psiakowi nawet kilka chorób odkleszczowych przy jednym ukąszeniu❗️
Dlatego tak ważna jest profilaktyka ZABEZPIECZAJĄCA Waszego zwierzaka przed ukąszeniami kleszczy oraz wnikliwa obserwacja zachowań psa. Dlatego zdecydowanie polecam zapobieganie inwazji kleszczy. Środki o najwyższej skuteczności, przy jednocześnie najmniejszej toksyczności są dostępne praktycznie u wszystkich lekarzy weterynarii. Dodatkowo dobrze jest dokładnie obejrzeć psa po każdym spacerze – szczególnie po lesie czy łące, a w przypadku znalezienia kleszcza usunąć go samodzielnie lub udać się do lekarza weterynarii. Prawidłowe usunięcie kleszcza w pierwszych godzinach po ugryzieniu zdecydowanie minimalizuje ryzyko zakażenia. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza masłem lub olejem – spowoduje to u niego wymioty, a tym samym zwiększy ryzyko zakażenia.