
Starzenie się, mimo że jest procesem naturalnym wiąże się z szeregiem zmian w organizmie i psychice. Średni czas życia psów i kotów stale się wydłuża. Z wiekiem spadają zdolności adaptacyjne, rośnie natomiast podatność na choroby.
Najczęstsze z chorób związanych z wiekiem u psów i kotów to:
- choroby jamy ustnej i przyzębia;
- niewydolność krążenia;
- niewydolność nerek;
- zaćma;
- niedoczynność (gł. psy) lub nadczynność (gł. koty) tarczycy;
- cukrzyca;
- nowotwory.
Zmienia się również psychika: pojawiają się trudności z koncentracją, zaburzenia rytmu dobowego (krótsze okresy snu i czuwania), problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych (brudzenie w domu). Pupile gorzej znoszą zmiany w codziennym życiu -wyjazdy, remonty, wizyty gości.
Kiedy zwierzak staje się seniorem? Zależy to od jego masy ciała: im większy pies tym szybciej.
- Koty: powyżej 11 roku życia
Psy:
- do 10 kg -ok 8. roku życia
- 10-30 kg -ok. 7 roku życia
- 30-50kg -ok 6 roku życia
- powyżej 50 kg -już po 5. roku życia
Co możemy zrobić?
Nie ma „lekarstwa na starość”. Są natomiast sposoby, żeby poprawić komfort życia seniorów.
Ważna jest regularna stymulacja umysłowa psa czy kota (np. zabawy w poszukiwanie ukrytych smakołyków, ćwiczenie komend) oraz aktywność fizyczna (oczywiście dostosowana do wydolności zwierzaka). Bezruch powoduje osłabienie mięśni, a co za tym idzie zwiększa odczuwanie bólu związanego ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów.
Bardzo istotna jest dieta. U starszych zwierząt pojawiają się problemy z motoryką przewodu pokarmowego oraz z trawieniem czego konsekwencją są zaparcia. Spada też zapotrzebowanie na ilość kalorii.
Najważniejsze jest jednak wczesne rozpoznanie rozwijających się chorób. Szybka diagnoza pozwala na spowolnienie rozwoju choroby oraz skuteczne i z reguły tańsze leczenie