Gdyby wierzyć w powtarzane przez wielu ludzi twierdzenia, każdy pies czy kot mniej więcej powyżej 7 roku życia powinien mieć brzydkie zęby (bo jest stary) i nieprzyjemny zapach z pyska (bo jest mięsożerny).
Jest to błędne rozumowanie. Brudne zęby mogą wyrządzić wiele szkód w organizmie. Najczęstsze skutki zaniedbania higieny jamy ustnej naszych podopiecznych to silna kamica nazębna i parodontoza, ropnie okołozębowe, zapalenie dziąseł i jamy ustnej, zapalenia migdałków, a nawet patologiczne złamania kości szczęki i żuchwy. Bakterie bytujące w zakamarkach kamienia nazębnego oraz ich toksyny dostają się do krwi, a ta roznosi je po całym organizmie.
Dodatkowo pies czy kot 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu połyka wysięk ropny powstający w zakażonych obszarach jamy ustnej. Istnieje związek chorób przyzębia ze zmianami zwyrodnieniowymi w sercu, nerkach, wątrobie i stawach.
Dlatego namawiam do częstego zaglądania w zęby psa czy kota, aby uniknąć takich stanów. Wada zgryzu, nieodpowiednia dieta, a nawet niewielka osobnicza zmiana składu śliny może spowodować, że już 1,5 roczny pies ma ogromne złogi kamienia nazębnego.
Jak do tego nie dopuścić?
Podstawą jest regularna higiena jamy ustnej w domu, prowadzona przez opiekuna oraz regularne zabiegi oczyszczania zębów przez specjalistę. Mimo tego, iż psie zęby powinno się szczotkować codziennie, ogromna większość właścicieli nie poświęca na to swojego czasu. Zdarza się jednak, że nawet regularne czyszczenie zębów nie uchroni od osadzania się płytki nazębnej i powstawania kamienia nazębnego. Na pewno jednak zdecydowanie wydłuży okres między kolejnymi wizytami u lekarza weterynarii polegającymi na usunięciu płytki i kamienia przy pomocy ultradźwięków. Ze względu na to, że zabieg odbywa się pod narkozą, przed jego przeprowadzeniem zwierzę musi zostać zbadane, aby ocenić czy znieczulenie nie stanowi zbyt dużego ryzyka (chodzi tu głównie o zwierzęta bardzo stare, z chorobami układu krążenia czy innymi chorobami ogólnymi).
Należy pamiętać, że poza kamieniem nazębnym i stanem zapalnym dziąseł nieprzyjemny zapach z psiego pyska mogą tez powodować m.in. takie choroby jak mocznica (będąca efektem niewydolności nerek), wady budowy przełyku, stany zapalne przewodu pokarmowego czy cukrzyca. Jednak rozpoznanie przyczyny nieprzyjemnego oddechu jest już zadaniem lekarza weterynarii.