Pojawia się u niewykastrowanych suczek w każdym wieku, około 2 miesiące po cieczce, czyli w czasie, kiedy w przypadku zapłodnienia wypadałby termin porodu.
Jest ona stanem fizjologicznym związanym z grą hormonalną, która u tego gatunku jest bardzo podobna w cyklu ciążowy i nieciążowym, konkretnie spadkiem stężenia progesteronu przy wzroście prolaktyny ok 2 miesięcy po owulacji. Mniej naukowe są teorie o atawizmie, czyli zachowaniu „po przodkach”.
W stadach wilków rozmnaża się tylko samica alfa. Pozostałe samice w stadzie nie zachodzą w ciążę, lecz produkując mleko pomagają w wykarmieniu szczeniaków. Ciąża urojona sama w sobie nie jest problemem, jeśli przebiega skąpo-objawowo i ustaje po ok 3 tygodniach. Czasami jednak jest tak zaawansowana, że może być niebezpieczna dla naszego pupila. Duże ilości zalegającego mleka (nie ma przecież szczeniąt, które mogłyby je spijać) mogą wywołać zapalenie gruczołu mlekowego. Objawy ciąży urojonej :
▪️Budowanie gniazda.
▪️Wydzielina w sutkach.
▪️Domagają się większej ilości pieszczot i są osowiałe lub przeciwnie są nerwowe i pobudzone.
▪️Brak apetytu.
▪️Znoszenie piszczących zabawek.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży urojonej jest kastracja suczki. Zabieg ten wyeliminuje ryzyko wystąpienia ciąży urojonej.